Słowa kluczowe: BSO, metoda lekka mokra, metoda sucha, system ociepleń, tynk zewnętrzny, wykonanie ocieplenia,

DrukujWykonanie izolacji


BEZSPOINOWY SYSTEM OCIEPLENIA - ZDĄŻYĆ PRZED ZIMĄ!

 

Gdy zbliża się sezon jesienno-zimowy i pojawiają się pierwsze przymrozki, wielu właścicieli domów przypomina sobie, iż warto byłoby ocieplić swoje cztery kąty, aby zimą mieszkać bardziej komfortowo i nie wydać majątku na ogrzewanie. Czy tacy zapominalscy mają szansę na realizację swoich zamierzeń w bieżącym roku?

 

Możliwości prowadzenia prac ociepleniowych uzależnione są w znacznym stopniu od warunków atmosferycznych. Ocieplenia z użyciem zapraw i tynków nie mogą być prowadzone, gdy temperatura spadnie poniżej +5 °C, a także przy silnym nasłonecznieniu i intensywnych opadach. Przy suchej metodzie ociepleniowej temperatura zewnętrzna nie ma większego znaczenia, jedynie trzeba chronić materiał izolacyjny przed zamoknięciem.
Niemniej jednak, optymalny termin dla wykonywania ociepleń, niezależnie od metody, to koniec sierpnia / początek września. W tym okresie ściany domu uzyskują najmniejszą wilgotność, a jednocześnie nocne obniżenie temperatury sprzyja równomiernemu wysychaniu zapraw i tynków.

 

Jak to się robi?

  • Ocieplenie metodą BSO (Bezspoinowego Systemu Ocieplenia) polega na przyklejeniu i mechanicznym zamocowaniu płyt styropianowych lub z wełny mineralnej do ścian.
  • Następnie nakłada się warstwę zbrojącą z siatki z włókna szklanego zatopionej w zaprawie klejowej.
  • Tak przygotowane podłoże gruntuje się i pokrywa tynkiem cienkowarstwowym.

Uwaga! Użyte zaprawy, gruntowniki oraz tynk powinny pochodzić od jednego producenta. Zabezpiecza to przed ewentualnymi, niepożądanymi reakcjami między materiałami o różnym pochodzeniu.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę?
Przy wykonywaniu ocieplenia metodą BSO należy zwrócić uwagę na zagęszczenie łączników mechanicznych w narożnikach i nałożeniu tam kątowników zintegrowanych z siatką zbrojąca. Kątowniki mocujemy również wokół otworów okiennych i drzwiowych.
Jeśli do ocieplenia użyliśmy wełny mineralnej, to nakładany tynk musi charakteryzować się wysoką paro przepuszczalnością - zalecane jest użycie tynku mineralnego lub silikatowego (krzemianowego).

Uwaga! Wiele tynków reklamowanych jest jako wysokoparoprzepuszczalne, ale za takie można uznać jedynie te o względnym oporze dyfuzyjnym Sd poniżej 0,1 m dla grubości 2 mm (wartość podawana w karcie technicznej wyrobu).

 

Co dalej?

  • Ocieplenie metodą lekką suchą wykonujemy najczęściej z użyciem wełny mineralnej, a elewację z plastikowych paneli tzw. sidingu.
  • Ruszt montażowy mocujemy do ściany za pośrednictwem klocków dystansowych, których grubość łącznie z listwami powinna odpowiadać grubości ocieplenia.
  • Po ułożeniu wełny mineralnej, ocieplenie osłaniamy wiatroizolacją o wysokiej paroprzepuszaczalności i przybijamy listwy dystansowe tworzące pustkę wentylacyjną pod warstwą elewacyjną.
     

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj