Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Instalacje  >  Ogrzewanie  >  OGRZEWANIE DOMU

Słowa kluczowe: dom, instalacje, ogrzewanie,

DrukujOgrzewanie


OGRZEWANIE DOMU

Jeszcze kilka lat temu musieliśmy podjąć decyzję: grzejnik zwykły albo ogrzewanie podłogowe. Rzecz jasna można było te dwie rzeczy połączyć, jednak sporym nakładem kosztów i wysiłku. Obecnie możliwe jest zastosowanie 2 w 1 - czyli ogrzewanie za pomocą połączenia tych dwóch rozwiązań.

 

CIEPŁA PODŁOGA

Coraz większym uznaniem cieszy się ogrzewanie podłogowe. Jednak, aby zapobiec zbędnych kosztów i problemów związanych z jego instalacją, najlepiej już w fazie projektowania domu się nad nim zastanowić. Należy mieć na uwadze, że pozorne "błahostki" mogą skutecznie utrudnić bądź zaprzepaścić nasze wysiłki. Do nich należy chociażby niewłaściwa grubość wylewki.
Tego typu ogrzewanie sprawdzi się w każdej części domu: w łazience pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę (około 25 stopni Celsjusza), w salonie umożliwi bezpieczną zabawę dzieci na podłodze, a w przedpokoju szybciej wyschną przemoczone buty.

 

2 w 1

Stosowanie grzejników wraz z ogrzewaniem podłogowym zapewni maksymalny poziom ciepła w naszym domu, co bynajmniej nie znaczy, że przemieni się on w saunę. Po prostu dzięki połączeniu tych dwóch możliwości w każdym miejscu będzie panowała odpowiednia temperatura. Maksymalne korzyści wynikają głównie ze sposobu w jaki sposób jest "wydzielane" ciepło. W przypadku grzejników ciepłe powietrze głównie koncentruje się wokół urządzenia, po czym unosi się w górę i opada jako chłodniejsze. Ogrzewanie podłogowe równomiernie ogrzewa pomieszczenie, ochładzając powietrze od chwili unoszenia się ciepła znad podłogi.

 

KŁOPOTLIWE GRZEJNIKI

Wciąż grzejniki kojarzą się z brzydkimi kaloryferami zakładanymi niegdyś na umór. Wraz ze wzrostem potrzeb konsumenta, zwiększyła się również ich liczba i rodzaj. W sprzedaży dostępne są nawet rozwiązania dizajnerskie grzejników, które idealnie będą stanowić element zdobniczy w nowoczesnym czy minimalistycznym wnętrzu.

 

GÓRA - DÓŁ

Najpowszechniejszym rozwiązaniem stosowanym w większości piętrowych domów jest rozdzielenie tych dwóch metod ogrzewania: grzejniki na piętrze - ogrzewanie podłóg na dole. Związane jest to głównie z wyżej przedstawionym sposobem cyrkulacji powietrza. Wbrew pozorom, posiadanie dwóch typów ogrzewania nie musi równać się z wysokimi kosztami. Wręcz przeciwnie, może być rozwiązaniem ekonomicznym. Przykładowo na co dzień możemy stosować wyłącznie grzejniki, a ogrzewanie dodać awaryjnie, gdy np. na zewnątrz będzie panował siarczysty mróz. Oczywiście możliwe jest również odwrotne rozwiązanie.

 

Z JEDNEGO KOTŁA

Coraz częściej, w celu uniknięcia wysokich kosztów, a także ze względów praktycznych łączy się "źródło" ogrzewania dwóch systemów grzewczych. Innymi słowy mówiąc, wystarczy jeden wspólny kocioł ogrzewający wodę. Do ogrzewania podłogowego wymagana jest rzecz jasna chłodniejsza woda, niż do grzejników. Bez obaw, to również nie będzie stanowiło problemu. Dzięki specjalnemu układowi mieszającemu woda będzie odpowiednio schładzana przed "rozprowadzeniem" jej jako źródła ciepła. Aby tego dokonać możliwe są dwa rozwiązania:

. tradycyjne

. zastosowanie zaworu RTL

 

Pierwsze z nich polega na zamontowaniu

"punktu zmieszania".

Jak sama nazwa wskazuje jego zadaniem jest mieszanie wody gorącej oraz ostudzonej. Dzięki temu woda do ogrzewania podłogowego będzie posiadała odpowiednią temperaturę. Ten sposób wymaga jednak osobnego prowadzenia instalacji do grzejników i ogrzewania podłogowego.

 Druga możliwość pozwala na podłączenie grzejnika podłogowego do instalacji zasilającej zwykły grzejnik. Zawór zapewnia regulację w obu systemach grzewczych. Ponadto powinien być zastosowany na rurze, którą woda wraca do źródła ciepła.

 

W celu uniknięcia błędów z instalacją ogrzewania podłogowego, do których zalicza się chociażby niechlujne wykonanie grzejnika podłogowego, warto zadbać o wybór odpowiedniej

ekipy remontowo-budowlanej

. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ciepłym i bezpiecznym domem przez długi czas.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj