Słowa kluczowe: nieruchomości, podatek, sprzedaż,

DrukujPodatki


SPRZEDAŻ FIRMOWYCH NIERUCHOMOŚCI

Gdy sprzedajemy nieruchomości będące własnością firmy, będziemy musieli zapłacić od nich podatek.


Są możliwe dwie sytuacje, gdy - przychody ze zbycia nieruchomości są przychodem z działalności gospodarczej lub nim nie są. Uzależnione jest to od charaktery nieruchomości, którą chcemy sprzedać.


 

PRZYCHÓD Z DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Sprzedaż nieruchomości, która nie jest nieruchomością mieszkalną, a jest wykorzystywana w naszej działalności obecnie lub kiedyś - do 6 lat wstecz (budynki produkcyjne, magazyny, biurowce, garaże) powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej

Momentem powstania tego przychodu jest dzień podpisania umowy sprzedaży (w formie aktu notarialnego).
Jeśli przedsiębiorca opłaca podatek według skali podatkowej i podatek liniowy to opodatkowaniu podlega dochód ze sprzedaży środka trwałego, czyli jest to

różnica między przychodem ze sprzedaży a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych,
lub
różnica między przychodem ze sprzedaży a wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono w sposób uproszczony, powiększona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Jeżeli przedsiębiorca opłaca podatek ryczałtem ewidencjonowanym, 10% stawką ryczałtu opodatkowany jest przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych i nieruchomości określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym..


 

NIE WSZYSTKO JEST PRZYCHODEM
Są jednak wyjątki. Przychodów z działalności gospodarczej nie stanowią przychody uzyskane przez przedsiębiorcę z odpłatnego zbycia wykorzystywanego w działalności gospodarczej:

  • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu,
  • gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Jeśli środek trwały - budynek albo lokal mieszkalny w momencie sprzedaży nie był w pełni zamortyzowany, to część wartości początkowej niezamortyzowana nie będzie kosztem uzyskania w działalności gospodarczej.
To, że taka sprzedaż nie jest przychodem, nie oznacza jednak, że nie powoduje obowiązków podatkowych. Jeżeli sprzedajemy nieruchomość, przed upływem pięciu lat od jej nabycia to zgodnie z ustawą o podatku od osób fizycznych jest ona źródłem przychodów i stanowi podstawę do opodatkowania. (więcej: OPODATKOWANIE SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI).
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj