Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Remonty i wykończenia  >  Łazienka  >  WANNY

Słowa kluczowe: glazura, łazienka, materiał, styropian,

DrukujŁazienka


WANNY

Kiedyś wanna była elementem podstawowego wyposażenia każdej łazienki. Obecnie, ciekawe kształty, funkcjonalne dodatki i efektowne wykonanie czynią ją elementem luksusowym.

 

RODZAJE
Wanny mogą być:

  •  Z AKRYLU - dostępne w przeróżnych kolorach i kształtach (mogą mieć podłokietniki, siedziska czy nawet zagłówki). Nie ma w tym wypadku problemu z bateriami stojącymi czy zamontowaniem hydromasażu. Ich powierzchnia jest przyjemna i ciepła, są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Niestety szybko matowieją, łatwo się rysują i mogą uginać się pod ciężarem wody.
  • ZE STALI - najczęściej wanny z tego materiału są białe i prostokątne. Blacha wanny ma grubość od 1,5 do 3,5 mm (im grubsza, tym trwalsza, ale i droższa wanna). Czasem są pokrywane powłoką polepszającą spływanie wody, co ułatwia utrzymanie wanny w czystości. Długo utrzymują połysk, można je odnawiać samoutwardzalną emalią, są lekkie, nie uginają się pod ciężarem wody. Emalia może jednak odpryskiwać, woda w nich szybko stygnie i są zimne w dotyku.
  • Z ŻELIWA - jest to materiał trudny do formowania, dlatego wybór wanien z niego wykonanych jest najmniejszy. Są przeważnie białe i prostokątne. Są bardzo trwałe, długo utrzymują ciepło wody. Są ciężkie, zimne w dotyku i niestety drogie.

 

 

KSZTAŁTY

Wanna musi być przede wszystkim dopasowana do łazienki. Im większa wanna, tym większy komfort, ale większe też zużycie wody i energii. Najpopularniejsze są wanny:

  • PROSTOKĄTNE - typowe mają szerokość 70-90 cm, długość 140-190 cm, a pojemność 115-190 litrów. Mogą mieć specjalnie profilowane kształty, być wyposażone w uchwyty, zagłówki, albo być pokryte powłoką antypoślizgową.
  • NAROŻNE SYMETRYCZNE - najlepiej się nadają do dużych łazienek. Mają wygodną nieckę kąpielową oraz przeważnie wyprofilowane siedzisko. Boki mają długość 110-155 cm, głębokość 42-60 cm, a pojemność 220-270 litrów.
  • NAROŻNE ASYMETRYCZNE - oszczędzają przestrzeń dzięki łukowym lub ściętym bokom. Produkowane w dwóch odmianach: prawej i lewej. Wymiary: szerokość 90-110 cm, a długość 140-170 cm.
  • OWALNE - są dekoracyjne i można ustawić je w każdym miejscu, nawet na środku. Szerokość 75-110 cm, długość 140-195 cm.

 

 

DODATKOWE FUNKCJE

  • HYDROMASAŻ - większość wanien z akrylu oraz niektóre stalowe mogą być wyposażone w tą opcję. Takie wanny wymagają regularnego czyszczenia i dezynfekcji (ręcznej lub automatycznej). Więcej w artykule WANNY Z HYDROMASAŻEM. Są trzy rodzaje masażu
    • Powietrzny - jest to delikatny masaż za pomocą małych pęcherzyków powietrza. do wanny napełnionej wodą wtłaczane jest powietrze za pomocą specjalnych dyszy powietrznych lub otworków w dnie.
    • Wodny - jest to masaż pobudzający krążenie, dotleniający komórki., odświeża i regeneruje. Do wanny odpowiednio rozmieszczonymi i ukierunkowanymi dyszami wtłaczana jest woda, której strumienie masują całe ciało.
    • Wodno - powietrzny - łączy zalety masażu powietrznego i wodnego.
  • WIELOOSOBOWE WANNY TYPU SPA - połączenie hydromasażu z małym basenem. Woda wymieniana jest co kilka miesięcy. Musi być regularnie dezynfekowana i filtrowana. Mogą być montowane w pomieszczeniu albo w ogrodzie (mają grzałki do wody i przykrycie ograniczające parowanie wody).
  • WIELOFUNKCYJNE - połączenie wanny, hydromasażu i kabiny prysznicowej.

 

 

AKCESORIA

  • Syfon - zestaw odpływowo-przelewowy, to element łączący wannę z kanalizacją. Trzeba dopasować jego wymiary do wymiarów otworów w wannie. Mogą mieć korek gumowy, automatyczny lub typu Press (otwierany i zamykany przez naciśnięcie).
  • Bateria wannowa - są trzy rodzaje:
    • Naścienna - montowana nad wanną, na lub pod tynkiem.
    • Stojąca - w otworach wyciętych na obrzeżach wanny lub w jej obudowie, albo stojąco obok wanny i mocowana do podłogi.
    • W przypadku wanien z hydromasażem baterie mogą być zintegrowane z obudową (np. w formie kaskady).

 Bateria powinna być dobrana do wielkości wanny. Do dużych wanien nadają się baterie o dużej wydajności. Dostępne są baterie z ogranicznikiem wypływu i temperatury czy termostatyczne.

 

 

DODATKOWE INSTALACJE

  • Podejście kanalizacyjne - pojedyncze (łączy wannę z pionem) lub zbiorowe (odprowadza ścieki również z innych przyborów). Powinno mieć średnicę co najmniej 50 mm, a długość najwyżej 3 m. Prowadzi się je możliwie nisko, w bruździe ściennej, za ścianką osłaniającą lub w podłodze ze spadkiem 1% w kierunku spływania ścieków. Podłączenie podejścia kanalizacyjnego zależy głównie od położenia i wielkości wanny.
  • Podejście wodociągowe - rury doprowadzające wodę zimną i ciepłą (wyloty dostosowane do rodzaju wanny i baterii). W przypadku wanien z hydromasażem i automatyczną dezynfekcją potrzebne jest dodatkowe "oczko" zimnej wody służące do podłączenia przewodu płuczącego. W wannach z baterią zintegrowaną są gotowe kroćce do podłączenia ciepłej i zimnej wody. Gdy podejścia mają znajdować się pod obudową, dobrze, żeby były jak najbliżej obrzeży na wypadek awarii.
  • Instalacja elektryczna - musi ją założyć uprawniony elektryk. Potrzebna do wanien z hydromasażem (zasilanie pompy, dmuchawy, podwodnego oświetlenia lub grzałki). Wanny wymagają prądu jednofazowego (230 V), a obwód zasilający powinien być chroniony wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym 16A oraz różnicowo- prądowym 30 mA.

 

 

MONTAŻ
Wanny montowane są na regulowanych nóżkach lub w kształtkach styropianowych przyklejanych do podłoża. Pasują do podłogi, ułatwiają montaż, izolują termicznie i wyciszają odgłosy kąpieli. Mogą być oklejone glazurą, obudować płytkami, osłonić panelem maskującym.

Zalecenia:

  • Góra wanny powinna być zawsze wypoziomowana.
  • Po podłączeniu wanny trzeba sprawdzić szczelność połączeń (z napełnionej do przelewu wanny wyciągamy korek odpływu - jełki woda spływa swobodnie, nie wysysa się powietrze z syfonu to znaczy, że wannę podłączono prawidłowo).
  • W obudowie należy zostawić okno wizyjne na wypadek awarii.
  • Wanny z hydromasażem nie mogą być łączone ze ścianą na sztywno, gdyż przenoszą drgania pompy. Należy je dosunąć do ściany, a lukę wypełnić silikonem.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj