Słowa kluczowe: klepki, montaż paneli, panele, parkiet, podłoga, remont podłogi, układanie podłogi,

DrukujPodłogi i posadzki


UKŁADANIE PANELI NA KLEPKĘ

 

Mocno zniszczony parkiet czy podłogę z desek można w łatwy sposób pokryć nową posadzką z paneli laminowanych, poziom podłogi podwyższając jedynie o 10 - 12 mm.

 

Jest to zadanie, które możemy wykonać samodzielnie, gdyż obecnie produkowane są głównie panele łączone zatrzaskowo, których ułożenie jest bardzo proste. Wynika to głównie z faktu, iż nie wymagają one użycia kleju.

 

Na jakich klepkach można położyć panele?
Stara podłoga powinna być w miarę równa - nierówności płaszczyzny nie mogą przekraczać 3 mm na długości 2 m. Klepki nie mogą również odstawać od podłoża. Trzeba też sprawdzić czy pod posadzką nie ma śladów wilgoci czy pleśni, ponieważ wtedy stare pokrycie trzeba będzie usunąć.

 

Jak przeprowadzić prace?

  • Pracę rozpoczynamy od oderwania listew przypodłogowych i ewentualnego wyrównania powierzchni cykliniarką.
  • Miejscowe wgłębienia można wypełnić szpachlówką do drewna.
  • Pojedyncze wybrzuszenia, powstałe w wyniku wypaczenia się klepek, można zlikwidować przez nacięcie powierzchni pilarką tarczową i zamocowanie starego parkietu kołkami rozporowymi do podłoża wzdłuż linii cięcia.
  • Panele zawsze układamy jako podłogę pływającą, swobodnie leżącą na warstwie z elastycznej pianki, bądź maty. Jako podkład można też użyć specjalnych miękkich płyt pilśniowych, które pozwalają na niwelację nieco większych nierówności podłoża i zapewniają lepszą izolację akustyczną.
  • Przed ułożeniem pierwszego rzędu tak docinamy pierwszy panel, aby ostatni element nie był krótszy niż 40 cm. Taką samą odległość powinniśmy utrzymać między złączami poprzecznymi w sąsiednich rzędach.
  • Odcięty kawałek ostatniego panela układamy jako pierwszy w następnym rzędzie, co pozwala na zminimalizowanie ilości odpadów.
  • Wzdłuż wszystkich stałych elementów pomieszczenia (ścian, słupów, itp.) musimy zachować szczelinę o szerokości 10 - 15 mm, na całym obwodzie posadzki. Pozwoli to na swobodne kurczenie się i rozszerzanie paneli przy zmianach temperatury i wilgotności.
  • Zachowanie wymaganego odstępu umożliwią kliny wkładane wzdłuż brzegów podłogi.
  • Nowe listwy przypodłogowe przyklejamy lub przykręcamy do ściany. Nie wolno mocować ich do podłogi!
  • W drzwiach montujemy listwę progową, a skrzydło drzwiowe podcinamy od dołu, jeśli ociera o nową posadzkę.

 

Uwaga!
Ułożenie pod podkładem folii paroszczelnej nie jest wskazane, gdyż uniemożliwi odparowywanie wilgoci szczątkowej ze starej warstwy podłogowej.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj